MATCH PREVIEWs

Each team selects a starting roster of 5 players per gender and up to 3 alternate players per gender. They can also designate one Wild Card (indicated in RED) which is the only Alternate player that does not permanently replace a player they enter the match for.

Finally, each team selects one Ringer Point race for each match from 4 options. There is a male and female version of this race and teams may choose either depending on which version fits their strategy. A Ringer Point performer can only compete in one ringer point per regular season.

9:00 AM

Chris
Garrand

Head Coach

FEMALE STARTERS

Jess Krezmien

Utility
Player
#18

Jocelyn Williams

Strength Specialist#SS

Marissa Oxenford

Bodyweight
Specialist
#11

Sydney Witter

Strength
Specialist
#20

Sidney Wilson

Strength
Specialist
#26

MALE STARTERS

Dalton Herrero

Utility Player#00

Lawrence Curry

Utility Player#02

Ricky Morgan

Strength
Specialist
#12

Aaron Medina

Utility
Player
#10

Matt Cable

Strength
Specialist
#32

FEMALE ALTERNATES

Arianna Durrum

Utility PlayerSMS

MALE ALTERNATES

Dylan Steedman 

Utility
Player
#23

Christopher Cioffi

Bodyweight
Specialist
#30

RINGER POINT SELECTION

11/10 bar facing burpees

Danny
Jackson

Head Coach

FEMALE STARTERS

Megan Adams 

Utility
Player
#23

Deanna McGillivray

Strength
Specialist
#27

Ariana DiDomenico

Utility
Player

#11

Carol Willard

Strength
Specialist
#12

Amanda Fischer

Utility
Player
#14

MALE STARTERS

David McKellar

Strength SpecialistMSS

Patrick Long

Utility
Player
#16

RJ Hibbard

Utility
Player
#42

Griffin Roelle

Utility
Player
#05

Tyler Billington

Bodyweight
Specialist
#08

FEMALE ALTERNATES

Lexie Wohlfort

Bodyweight
Specialist
#50

Carrie Billington

Utility
Player
#06

Yana Babbitt

Utility
Player
#03

MALE ALTERNATES

Geronimo Gottschau

Bodyweight
Specialist
#18

Justin Adams

Bodyweight
Specialist
#09

Geronimo Gottschau

Bodyweight
Specialist
#18

RINGER POINT SELECTION

40′ handstand walk + 1 C&J 205/300

11:15 AM

Taylar
Stallings

Head Coach & Strength Specialist

FEMALE STARTERS

Tricia DavisStrength
Specialist
#5

Olivia Scott

Strength
Specialist
#06

Janine Nicole

Bodyweight
Specialist
#21

Kayla Hollings

Utility
Player
#14

Taylar Stallings

Head Coach &
Strength Specialist
#34

MALE STARTERS

Alex Velez

Utility
Player
#10

Angel Serrano

Utility
Player
#24

David Blatt

Bodyweight
Specialist
#29

Ryan DeMattie

Strength
Specialist
#32

Alex Hollings

Strength
Specialist
#25

FEMALE ALTERNATES

Janet Durant

Bodyweight
Specialist
#08

Megan Medeiros

Bodyweight
Specialist
#13

Lacy Boyd

Utility
Player
#09

MALE ALTERNATES

Cristhian Felipe Alvarez Diaz

Bodyweight
Specialist
#01

Darryl Eugene McNeil Jr

Utility
Player
#03

Darren Lasso

Utility
Player
#07

RINGER POINT SELECTION

11/10 bar facing burpees

NICK
HABICH

Head Coach

FEMALE STARTERS

Valerie Gunning

Strength
Specialist
#15

Sedona Townsend

Strength
Specialist
#06

Sammy Nalley

Utility
Player
#18

Kristen Bonitto

Strength Specialist#99

Jodi Kennedy

Strength
Specialist
#27

MALE STARTERS

Derek Anderson 

Strength
Specialist
#07

Anthony Niemczyk

Strength
Specialist
#24

Francisco Gomez

Strength
Specialist
#29

Nick Shappee

Utility
Player
#23

Michael Cintron

Bodyweight Specialist#5

FEMALE ALTERNATES

Breezy Leins

Strength
Specialist
#03

Kara Palumbo

Bodyweight
Specialist
#02

Chelsea Raineri

Bodyweight
Specialist
#16

MALE ALTERNATES

Quentin Ambrioso

Bodyweight
Specialist
#12

Fernando Burga

Bodyweight
Specialist
#88

Samuel Martin

Utility
Player
#11

RINGER POINT SELECTION

80′ Yoke Carry 350/500

3:30 PM

Danny
Jackson

Head Coach

FEMALE STARTERS

Carrie Billington

Utility
Player
#06

Deanna McGillivray

Strength
Specialist
#27

Ariana DiDomenico

Utility
Player

#11

Carol Willard

Strength
Specialist
#12

Amanda Fischer

Utility
Player
#14

MALE STARTERS

David McKellar

Strength Specialist#

Patrick Long

Utility
Player
#16

RJ Hibbard

Utility
Player
#42

Griffin Roelle

Utility
Player
#05

Justin Adams

Bodyweight
Specialist
#09

FEMALE ALTERNATES

Lexie Wohlfort

Bodyweight
Specialist
#50

Megan Adams 

Utility
Player
#23

Yana Babbitt

Utility
Player
#03

MALE ALTERNATES

Geronimo Gottschau

Bodyweight
Specialist
#18

Tyler Billington

Bodyweight
Specialist
#08

Geronimo Gottschau

Bodyweight
Specialist
#18

RINGER POINT SELECTION

Suicide Sprints

Taylar
Stallings

Head Coach & Strength Specialist

female STARTERS

Lacy Boyd

Utility
Player
#09

Megan Medeiros

Bodyweight
Specialist
#13

Janet Durant

Bodyweight
Specialist
#08
Tricia DavisStrength
Specialist
#5

Taylar Stallings

Head Coach &
Strength Specialist
#34

MALE STARTERS

Alex Velez

Utility
Player
#10

Darryl Eugene McNeil Jr

Utility
Player
#03

Darren Lasso

Utility
Player
#07

Ryan DeMattie

Strength
Specialist
#32

Alex Hollings

Strength
Specialist
#25

FEMALE ALTERNATES

Kayla Hollings

Utility
Player
#14

Janine Nicole

Bodyweight
Specialist
#21

Olivia Scott

Strength
Specialist
#06

MALE ALTERNATES

Cristhian Felipe Alvarez Diaz

Bodyweight
Specialist
#01

David Blatt

Bodyweight
Specialist
#29

Angel Serrano

Utility
Player
#24

RINGER POINT SELECTION

(2 players) 60 toes to bar

5:00 PM

Chris
Garrand

Head Coach

FEMALE STARTERS

Jess Krezmien

Utility
Player
#18

Jocelyn Williams

Strength SpecialistMSS

Marissa Oxenford

Bodyweight
Specialist
#11

Sydney Witter

Strength
Specialist
#20

Sidney Wilson

Strength
Specialist
#26

MALE STARTERS

Christopher Cioffi

Bodyweight
Specialist
#30

Lawrence Curry

Utility Player#02

Ricky Morgan

Strength
Specialist
#12

Aaron Medina

Utility
Player
#10

Matt Cable

Strength
Specialist
#32

FEMALE ALTERNATES

Bella Carvalho

Strength
Specialist
SMS

MALE ALTERNATES

Dylan Steedman 

Utility
Player
#23

Dalton Herrero

Utility Player#00

RINGER POINT SELECTION

Suicide Sprint

NICK
HABICH

Head Coach

FEMALE STARTERS

Valerie Gunning

Strength
Specialist
#15

Breezy Leins

Strength
Specialist
#03

Sammy Nalley

Utility
Player
#18

Kristen Bonitto

Strength Specialist#99

Jodi Kennedy

Strength
Specialist
#27

MALE STARTERS

Derek Anderson 

Strength
Specialist
#07

Anthony Niemczyk

Strength
Specialist
#24

Francisco Gomez

Strength
Specialist
#29

Nick Shappee

Utility
Player
#23

Michael Cintron

Bodyweight Specialist#5

FEMALE ALTERNATES

Sedona Townsend

Strength
Specialist
#06

Kara Palumbo

Bodyweight
Specialist
#02

Chelsea Raineri

Bodyweight
Specialist
#16

MALE ALTERNATES

Quentin Ambrioso

Bodyweight
Specialist
#12

Sammy Bellot

Utility
Player
#4

Samuel Martin

Utility
Player
#11

RINGER POINT SELECTION

Flip Sled 200/350