PLAYERS TO WATCH

We interviewed the head coaches in the Northern Conference to let us know who to keep an eye on this Season.

Orlando Aces

Rising Stars:

  1. Janine Nicole – This former collegiate track star brings her speed and explosive strength to the Grid.
  2. Ryan DeMattie – Under the mentorship of last year’s Strength Specialist of the Year, Nate Janzen, DeMattie’s strength, agility, and explosive power make him perfect for Grid.
  3. Kayla Hollings – Strong, versatile, and experienced in high-level competition, Hollings is set to shine in her debut season.
  4. Cristhian Alvarez – Hailing all the way from Colombia, this high-level gymnast is one to watch this season.

Veterans to Watch:

  1. Nate Janzen – The reigning Strength Specialist of the Year is anticipated to continue his stellar performance.
  2. David Blatt – Known for his high-level gymnastics skills, Blatt is expected to be more comfortable and fluid on the grid this year.
  3. Olivia Scott – Entering her third season with the Aces, Scott’s improved capacity and strength make her a key player for each race.
  4. Janet Durant – Known as the bodyweight queen, Durant is expected to make a significant impact this season with her improved strength and confidence.

 

Gainesville Wild

Rising Stars:

  1. Yana Babbitt – With a challenging past and a triumphant present, Babbitt is a resilient athlete who will inspire many on and off the GRID.
  2. Griffin Roelle – A powerful athlete and an inspiring leader, Roelle is expected to be a strength-utility specialist and an asset to the team.
  3. Tyler and Carrie Billington – A dynamic couple known for their uplifting nature and inspirational performances.
  4. Dee McGillivray – A strong, innovative leader on the GRID floor, Dee’s strength and psychology are highly anticipated.
  5. Amanda Fischer – A phenomenal athlete, Fischer is expected to set new records this season while always wearing a heartwarming smile.

Veterans to Watch:

  1. Patrick (Pat) Long – After skipping a season to train, Pat has become one of the strongest utility players in the league. His stealthy prowess on the GRID is something to look out for.
  2. Justin and Meg Adams – This power couple are the heart of the team and are expected to bring both athletic skills and character attributes to the table.

 

Tampa Bay Brigade

Rising Star:

  1. Sidney Wilson – With next-level strength, Wilson is tipped to be one of the top utility players in the league this season.

Veterans to Watch:

  1. Dalton Herrero – The Brigade’s team MVP from last season, Herrero is expected to continue his impressive performance and prove that his successful rookie year was not a fluke.
  2. Aaron Medina – Known for his passion and commitment, Medina is one of the most driven players on the team. His dedication to the game and the team’s success is commendable.

 

SWFL Sharks

Rising Stars:

  1. Chelsea Raineri – Standing at just 4’10”, this former college gymnast will be showcasing her skills across a range of movements this season.
  2. Jodi Kennedy – A strongwoman competitor, Kennedy is expected to make lifting look easy.

Veterans to Watch:

  1. Valerie Gunning – Now in her 3rd year, Gunning’s versatility and exceptional handstand walking ability make her a strong MVP candidate.
  2. Chawkeen Graham – Despite an injury last season, Graham, one of the league’s strongest men, is expected to be a high-level utility player.
  3. Quentin Ambrioso – Recognized as one of the top gymnasts in the league, Ambrioso’s presence is always intimidating.
  4. Nick Shappee – A fast squatter and all-round performer, Shapee is anticipated to clear most ladders and perform high-level gymnastics.
  5. Sammy Nalley – The reigning MVP, Nalley can be relied upon for almost anything and will be a strong asset for the female side this year.

MATCH PREVIEWs

Each team selects a starting roster of 5 players per gender and up to 3 alternate players per gender. They can also designate one Wild Card (indicated in RED) which is the only Alternate player that does not permanently replace a player they enter the match for.

Finally, each team selects one Ringer Point race for each match from 4 options. There is a male and female version of this race and teams may choose either depending on which version fits their strategy. A Ringer Point performer can only compete in one ringer point per regular season.

NICK
HABICH

Head Coach

FEMALE STARTERS

Valerie Gunning

Strength
Specialist
#15

Sedona Townsend

Strength
Specialist
#06

Sammy Nalley

Utility
Player
#18

Chelsea Raineri

Bodyweight
Specialist
#16

Jodi Kennedy

Strength
Specialist
#27

MALE STARTERS

Derek Anderson 

Strength
Specialist
#07

Anthony Niemczyk

Strength
Specialist
#24

Quentin Ambrioso

Bodyweight
Specialist
#12

Nick Shappee

Utility
Player
#23

Sammy Bellot

Utility
Player
#4

FEMALE ALTERNATES

Breezy Leins

Strength
Specialist
#03

Kara Palumbo

Bodyweight
Specialist
#02

Heather Hosmer

Utility
Player
#08

MALE ALTERNATES

Francisco Gomez

Strength
Specialist
#29

Chawkeen Graham

Utility
Player
#34

Samuel Martin

Utility
Player
#11

RINGER POINT SELECTION

9 Muscle Ups

Bryleigh Hansen &
Cody Landrum

Coaches

FEMALE STARTERS

Heather Hudson

Utility
Player
#08

Bryleigh Hansen

Utility
Player
#23

Brianna Maxwell 

Strength
Specialist
#17

Jessica Plasencia

Strength
Specialist
#07

Samantha Secord

Utility
Player
#09

MALE STARTERS

Marcus Washington

Utility
Player
#01

Brett Pressley

Strength
Specialist
#52

Jay Fresh

Utility
Player
#06

Sebastian Alvarez

Utility
Player
#

Kodi Schaefer

Bodyweight
Specialist
#02

FEMALE ALTERNATES

Jused Melian

Utility
Player
#02

Amber Bost

Utility
Player
#43

Amber Bost

Utility
Player
#43

MALE ALTERNATES

Joshua Tarafa

Strength
Specialist
#28

Joshua Tarafa

Strength
Specialist
#28

Joshua Tarafa

Strength
Specialist
#28

RINGER POINT SELECTION

5 Snatches at 225/150lb

Jaime Gold

Head Coach

FEMALE STARTERS

Emiliana GuerraUtility
Player
#05

Paula Leyes

Bodyweight
Specialist

#25
Chelsea SellersStrength
Specialist
#99
Austin LavalliiStrength
Specialist
#33
Laura SanchezUtility Player#1

MALE STARTERS

Eric Cardona

Bodyweight
Specialist
#08

Mario Santaella

Utility
Player
#27

Marcos Elias Medina

Strength
Specialist
#13

Eduardo Rodriguez

Strength
Specialist
#21

Jonathan Vanover

Utility
Player
#14

FEMALE ALTERNATES

Brielle Macchiarelli

Utility
Player
#03

Katie Canning

Utility
Player
#16

Stephanie Rubio

Strength Specialist#22

MALE ALTERNATES

Juan Rodriguez

Utility
Player
#02

Paul Moran

Bodyweight
Specialist
#69

Ryan Pybas

Utility
Player
#11

RINGER POINT SELECTION

4 rope climbs

Taylar Stallings

Head Coach & Strength Specialist

female STARTERS

Lacy Boyd

Utility
Player
#09

Olivia Scott

Strength
Specialist
#06

Janine Nicole

Bodyweight
Specialist
#21

Kayla Hollings

Utility
Player
#14

Taylar Stallings

Head Coach &
Strength Specialist
#34

MALE STARTERS

Alex Velez

Utility
Player
#10

Nate Janzen

Strength
Specialist
#16

David Blatt

Bodyweight
Specialist
#29

Ryan DeMattie

Strength
Specialist
#32

Alex Hollings

Strength
Specialist
#25

FEMALE ALTERNATES

Janet Durant

Bodyweight
Specialist
#08

Megan Medeiros

Bodyweight
Specialist
#13

Amber Bost

Utility
Player
#43

MALE ALTERNATES

Cristhian Felipe Alvarez Diaz

Bodyweight
Specialist
#01

Darryl Eugene McNeil Jr

Utility
Player
#03

Darren Lasso

Utility
Player
#07

RINGER POINT SELECTION

5 double DB OH squats (50/35) + 2 rope climbs 12/15’ + 5 single kb squat snatch (53/70)

Chris Garrand

Head Coach

FEMALE STARTERS

Jess Krezmien

Utility
Player
#18

Sophia Davenport

Utility
Player
#83

Marissa Oxenford

Bodyweight
Specialist
#11

Sydney Witter

Strength
Specialist
#20

Sidney Wilson

Strength
Specialist
#26

MALE STARTERS

Christopher Cioffi

Bodyweight
Specialist
#30

Dalton Herrero

Utility
Player
#00

Courtney Moss

Strength
Specialist
#04

Aaron Medina

Utility
Player
#10

Matt Cable

Strength
Specialist
#32

FEMALE ALTERNATES

Lindsay Spock

Strength
Specialist
#05

Sarah Harrison

Utility
Player
#08

MALE ALTERNATES

Dylan Steedman 

Utility
Player
#23

Lawrence Curry

Utility Player#02

Ricky Morgan

Bodyweight
Specialist
#12

RINGER POINT SELECTION

4 rope climbs

Matt Hornaday

Head Coach

FEMALE STARTERS

Jessi Kuhlman

Strength
Specialist
#14

Vida Vetterkind

Utility
Player
#07

Caitlin Dent-Hernandez

Strength
Specialist
#03

Nicole Moore

Strength
Specialist
#15

Vilma Rosario

Utility
Player
#56

MALE STARTERS

Alex Oliveras

Utility
Player
#20

Yonatan Restrepo

Utility
Player
#09

Dominic Scalzo

Utility
Player
#00

Alexander Brosseau

Strength
Specialist
#10

Anthony Garcia

Strength
Specialist
#11

FEMALE ALTERNATES

Kendall Canaan

Bodyweight
Specialist
#01

Kayleigh Walsh

Utility
Player
#23

Bethany Jackson

Bodyweight
Specialist
#17

MALE ALTERNATES

David Johnson

Bodyweight
Specialist
#26

Aron Parker

Bodyweight
Specialist
#12

Wilson Bailey

Utility
Player
#22

RINGER POINT SELECTION

5 Snatches at 225/150lb

Paul Behar &
Andrew Mattox

Coaches

FEMALE STARTERS

Alex Germain

Strength
Specialist
#03

Alyssa Martinez

Strength
Specialist
#12

Casey Blowe

Strength
Specialist
#21

Angelina Midas 

Bodyweight
Specialist
#10
Kristen CrenshawUtility Player#13

MALE STARTERS

Joseph Gomez

Strength
Specialist
#24

Slade Villalobos 

Utility
Player
#51

Andres Montenegro

Bodyweight
Specialist
#1

Dylan Florentine

Utility
Player
#

Alex Alvarez

Bodyweight
Specialist
#99

FEMALE ALTERNATES

Sabrina Cheney

Bodyweight
Specialist
#07

Sarah Homestead

Utility
Player
#09

Denise Tam

Strength
Specialist
#08

MALE ALTERNATES

Robbie Rodriguez

Utility Player#11

Eduardo Casillas

Utility Player#0

RINGER POINT SELECTION

9 Muscle Ups

Danny
Jackson

Head Coach

FEMALE STARTERS

Megan Adams 

Utility
Player
#23

Deanna McGillivray

Strength
Specialist
#27

Carrie Billington

Utility
Player
#06

Yana Babbitt

Utility
Player
#03

Amanda Fischer

Utility
Player
#14

MALE STARTERS

Justin Adams

Bodyweight
Specialist
#09

Patrick Long

Utility
Player
#16

RJ Hibbard

Utility
Player
#42

Griffin Roelle

Utility
Player
#05

Tyler Billington

Bodyweight
Specialist
#08

FEMALE ALTERNATES

Lexie Wohlfort

Bodyweight
Specialist
#50

Carol Willard

Strength
Specialist
#12

Ariana DiDomenico

Utility
Player

#11

MALE ALTERNATES

Corey Bible

Bodyweight
Specialist
#07

Geronimo Gottschau

Bodyweight
Specialist
#18

RINGER POINT SELECTION

4 rope climbs